Geri

İlkadım’daki o ölü proje ne olacak?

İlkadım Belediyesi Unkapanı Kültür ve Yaşam Merkezi’nin sağlık kuruluşu olarak dönüştürülmesi için girişimlerde bulunuluyor.

15:47:25 | 2021-05-25


Dönemin Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, STK temsilcileri, muhtarların katıldığı görkemli bir törenle temeli atılan ancak belediyenin borçları nedeniyle sona ulaşamayan İlkadım Belediyesi Unkapanı Kültür ve Yaşam Merkezi’nin sağlık kuruluşu olarak dönüştürülmesi için girişimlerde bulunuluyor.

‘KAMUYA KAZANDIRMAK LAZIM’
Basın mensuplarıyla biraraya gelen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, söz konusu projeyle ilgili güncel durumu anlattı. Başkan Demirtaş, şöyle konuştu; “Unkapanı mahallemizde bulunan kültür merkezi için bu kadar para harcayız tamamlamamız doğru mu? Geçmiş dönem doğru görmüş. Ben şöyle bakıyorum; paranız yok, kımıldamaya haliniz yok, bir taraftan kültür, dikiş kursu için yer yapmaya çalışıyorsunuz. Çelişkili ve itibar edilmemesi gereken bir durum. Paranız yok, 100 milyon TL kredi kullanmışsınız. Şimdi bu durum bizim için ‘burada bir cenaze var’ durumu oldu. İsteyelim istemeyelim, kamuda devamlılık esas. Sonuçta bunu kamuya kazandırmak lazım. Burayı önce MEB istedi, verelim dedik olmadı. Üniversite ve Sağlık Bakanlığı da istedi. Onlar da bina yapısının kendilerine uygun olmadığını belirttiler. Hala bu konuda görüşmeler devam ediyor. Eğer netice alamazsak duruma bakacağız.”

‘DAHA İŞLEVSEL BİR HALE GETİRECEĞİZ’
Başkan Necattin Demirtaş şöyle devam etti; “Gönlüm oranın bir sağlık ünitesi olması yönünde. Çünkü o bölgede bir canlanma olur. Çevreye de etkisi olur. Bu düşüncemden AK Parti ve MHP İl Başkanlarına da bahsettim. Onlar da olumlu karşıladı. Eğer olursa, ümidimizi kesmedik, uğraşıyoruz. Olmazsa oranın tamamlanması için 20 milyon kredi talebimiz meclisten geçti. İller Bankası’ndan 20 milyona karşılık 7,5 milyon TL kredi alabildik. Yapacağımız bu krediyi kullanarak, belediye kaynaklarından da 7,5 milyon TL kredi kullanarak 15 milyon TL ilse orayı bir toparlayacağız. Orayı cenaze kılığından çıkarmamız lazım. Sonra da zaman içerisinde işlevsel bir hale getireceğiz. Orası sağlık kuruluğu olursa hem biz bir dertten kurtulacağız hem de şehir bir hizmet almış olacak.”

Samsun’un İlkadım ilçesinde 1986 yılında kapalı pazar yeri olarak inşa edilen ve 15 yıl boyunca Unkapanı Kültür Merkezi olarak hizmet veren bina 2018 yılının Haziran ayında yıkılmıştı.


ETİKET :  İlkadımunkapanıkültür merkezisamsun